logo_kfs

KFS bez ograniczeń wiekowych od 2016 roku

Wszyscy, bez względu na wiek, będą mogli od 2016 r. podnosić kwalifikacje dzięki pieniądzom z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) – zapowiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Dotąd osoba szkolona musiała mieć powyżej 45 lat.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy to cześć Funduszu Pracy przeznaczona na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, podejmowanego – jak wyjaśniono na wortalu publicznych służb zatrudnienia – z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy.

KSF: program podnoszenia kwalifikacji

Podczas konferencji prasowej w sobotę w Opolu Kosiniak-Kamysz tłumaczył, że KFS to nowy, wprowadzony w 2014 roku instrument, który daje możliwość podnoszenia kwalifikacji. “Kształcenie ustawiczne to jest ta dziedzina, w której musimy dużo nadrobić jako cały kraj. Nie ma już dzisiaj takiego uniwersytetu, takiej uczelni, takiej szkoły, która daje umiejętności na całe życie. Je po prostu trzeba podnosić (…) w trakcie aktywności zawodowej” – mówił wyjaśniając, że umożliwiają to właśnie środki z KFS.

Dzisiaj z KFS mogą skorzystać osoby powyżej 45 lat

Zaznaczył, że dzisiaj z takiego dofinansowania kształcenia ustawicznego z KFS mogą korzystać osoby w wieku 45 plus. “Od nowego roku rozszerzamy tę formułę na wszystkich, którzy będą tego wsparcia potrzebować, niezależnie od wieku (…), ze szczególnym uwzględnieniem osób młodych” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

KSF dla pracodawców, którzy zatrudnią młodych ludzi w ramach programu „Pierwsza Praca”

Podał np., że z pieniędzy dostępnych w KFS będą mogli w pierwszej kolejności korzystać pracodawcy, którzy zatrudnią młode osoby do 30 roku życia. Chodzi o zatrudnienie w ramach programu “Pierwsza praca”, którego realizacja – zdaniem szefa resortu pracy – ma dać szanse na zatrudnienie 100 tys. młodych osób od stycznia 2016 r.

“W proponowanym rozwiązaniu 100 tys. miejsc pracy dla młodych do 30. roku życia w pierwszym roku mówimy o pełnym dofinansowaniu kosztów pracy. Zarówno wynagrodzenia, jak i składki po stronie pracodawcy i pracownika będą finansowane przez Fundusz Pracy” – przypomniał Kosiniak-Kamysz.

W czerwcu podczas konferencji prasowej poświęconej projektowi ustawy dot. programu “Pierwsza praca”, który złożyli w Sejmie posłowie koalicyjnych klubów PO i PSL, informowano m.in., że program ten adresowany jest do osób poniżej 30 roku życia i będą mogli z niego korzystać absolwenci, ale też osoby zatrudnione dotychczas na tzw. umowach śmieciowych.

Program przewiduje refundację wynagrodzenia młodych przez 12 miesięcy

Wyjaśniano wówczas, że pracodawca będzie mógł otrzymać refundację wynagrodzenia przez okres 12 m-cy, co miesiąc otrzymując środki w wysokości najniższego wynagrodzenia. Przez następne 12 miesięcy taki pracodawca będzie miał obowiązek zatrudniać młodego człowieka, ale będzie też mógł korzystać właśnie z KFS i podnosić kwalifikacje młodego pracownika.

“To jest dobre rozwiązanie, które z jednej strony daje możliwość zatrudnienia, a z drugiej strony mobilizuje do podnoszenia kwalifikacji” – zaznaczył w sobotę w Opolu Kosiniak-Kamysz.

Dofinansowanie szkolenia do 80 proc. kosztów

KFS ma pomóc zapobiegać utracie pracy z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań. O środki te może wystąpić każdy pracodawca. Pracodawca sam wybiera instytucję szkoleniową, do której chce wysłać swoich ludzi na szkolenia. Może na ten cel uzyskać dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów szkolenia; w przypadku mikroprzedsiębiorców dofinansowanie może wynieść 100 proc. kosztów szkolenia. Całe dofinansowanie szkoleń z KFS nie może jednak przekroczyć 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.

Zarezerwowana na ten cel w Krajowym Funduszu Szkoleniowym na 2015 r. kwota w skali kraju to ponad 140 mln zł.

Strona główna Aktualności KFS bez ograniczeń wiekowych od 2016 roku
Menu
Menu